سیستم شگفت انگیز تقویت حافظه برای وقایع مهم

روش و سیستمی که بسیار کاربردی می باشد و می تواند کمک بسیار زیادی به شما در تقویت حافظه بکند، در ذیل به شما ارائه شده است.
روشی که در همین جا به یادگیری همان خواهید پرداخت خیلی آسان، کارآمد، کاربردی و عملی خواهد بود و کمک شایانی به شما در تقویت حافظه خواهد کرد. شما تنها بایستی با کاربرد کلمات، و یا یک زنجیره ی حروف (ترجیحا معنای دار) کاری نمایید که هرگاه همین واژه را به یاد بیاورید علت شود اعداد همان تاریخ به همراه پیشامد ی مورد نظر در ذهن شما تداعی شود. حال بیایید چند مورد را با هم تمرین کنیم:

1- آتش سوزی بزرگ لندن در سال 1666، عملا شهر را از بین برد، و تقریبا خانه های 70000 نفر از ساکنان شهر را سوزاند و انبوهی از خاکستر برجای گذاشت. برای یافتن یک عبارت حافظه ای مناسب برای تاریخ 1666، می توانیم تصور کنیم که افراد زیادی به دلیل از دست دادن خانواده و محل سکونتشان اشک می ریزند: ” اشک ، اشک ، اشک ”

2- بتهوون به دلیل موفقیت های فراوانش در زمینه ی موسیقی شهرت دارد و شاید بزرگترین اثر هنری اش “سمفونی9″ است که با یک گروه کر همراهی می شد. در سبک موسیقی او، از تمامی سازهای ضربی استفاده می شد. با دانستن این نکته، به خاطر آوردن تاریخ تولدش در سال 1770 آسان می شود: ” اثر هنری هیجانی فوق العاده ” که اشاره به ضرب های آن سازها دارد.

3- امضای منشور مگناکارتا در سال 1215 نشان دهنده ی شروع عصر جدیدی از احساس و منطق، فهم و خرد است. برای به خاطر سپردن این تاریخ ، می توانیم از عبارت ” آغاز دوره ی آزادی خواهی و پیشرفت ” استفاده کنیم.

4- انقلاب 1917 روسیه، شورش مردم علیه ستم بود. آنها خواستار تساوی بیشتر در قالب ” کمونیسم ” یا ” اصول اشتراکی ” بودند. عبارت حافظه ایما برای این مورد می تواند ” افراد ، نیازمند اصول همکاری اند ” باشد.

5- ماشین های چاپ غالبا دستگاه های چرخان بزرگی هستند که هزاران صفحه را در عرض یک دقیقه چاپ می کنند. ما می توانیم نمونه کوچکی از این ماشین را به عنوان اولین دستگاه چاپ در سال 1454 تصور کنیم که می شود آن را با عبارت ” اولین چاپ کننده پر سرعت چرخان ” به خاطر سپرد .

6- نبرد واترلو در سال 1815، برای ولینگتون پیروزی بود، اما برای ناپلئون شکست مرگبار به شمار می آمد. حال ، می توانیم به جای یک عبارت حافظه ای، از دو کلمه ی حافظه ای استفاده کنیم: مثل “استیصال و پیروزی”.

7- اختراع تلسکوپ در سال 1608 توسط هانس لیپرشی، روشی را که مردم از آن طریق آسمان می دیدند تغییر داد و باعث حیرت و شگفتی بسیاری از دانشمندان شد. بنابراین، می توانیم برای آن، از این عبارات حافظه ایای استفاده کنیم: “اختراع شگفت، فاخر و تحول ساز”.

8- در سال 1905، نظریه ی نسبیت انیشتین، بر درک بشر از وجود ماده و انرژی روزنه ی جدیدی پدید آورد. او برای خدمات بسیاری که به دنیای فیزیک کرد، جایزه ی نوبل فیزیک دریافت نمود. نظریه ی او مسائل فراوانی را حل کرد که اذهان بسیاری از دانشمندان را به خود مشغول کرده بود. همچنین باعث به وجود آمدن پرسش های بسیار دیگری در اذهان آنان شد. بنابرین کلمات حافظه ای تصویری برای این مورد می تواند “اکتشافات نابغه ی فیزیک، پیشرفت” باشد.

10 روش عملی تقویت حافظه از طب اسلامی

1 – کندر : خوردن کندر در تقویت حافظه خیلی تأثیرگذار میباشد .

2 – گذاشتن حنا بر سر حتی درصورتیکه به مقدار کم باشد روشی عالی برای تقویت حافظه محسوب می گردد .

3 – ذکر صلوات به طور عجیبی حضور ذهن و تقویت حافظه را به همراه دارد .

4 – دایم الوضو بودن سبب تقویت حافظه می گردد .

5 – پوشیدن سر در روز های خنک و پس از هر دفعه استحمام سبب تقویت حافظه می گردد .

6 – در مزاج های داغ حجامت کردن در پشت گوش ها و یا سر در تقویت حافظه تاثیرگذار میباشد .

7 – حفظ و تلاوت قرآن به طور عجیبی حافظه را تقویت می نماید .

8 – مطالع و حفظ شعر نیز در تقویت حافظه تاثیرگذار میباشد .

9 – صفات اخلاقی ای که در زیر آمده می باشد علت تقویت حافظه می گردد :

بخشندگی ، خوش رو بودن ، کم حرف زدن ، مثبت گرایی و امیدوار بودن

10 – جالب است بدانید مصرف نان تازه به صورت مداوم باعث کاهش حافظه و استفاده از نانی که 13 ساعت از پختش گذشته است موجب تقویت حافظه می شود البته به شرطی که بیات نباشد .


تست هوش فرار از زندان

یک تست هوش بسیار جالب و دقیق که فقط تیزهوشان از عهده آن بر می آیند : فرض کنید که در زندانی بدون پنجره زندانی شده اید. برای اینکه پیامی را با ضربه زدن به دیوار به زندانی سلول کناری انتقال دهید دنبال راهی هستید.  مسئله این است که شما باید پیام را راس ساعت 9:15 دقیقه شب به او برسانید.  زیرا در این ساعت نگهبان ها عوض می شوند و صدای ضربه به دیوار جلب توجه نخواهد کرد . البته شما متوجه تغییر شیفت نگهبان ها نمی شوید و ساعتی هم ندارید تا زمان را متوجه شوید .
لوله ای از گوشه زندان شما رد شده که مدام نشتی دارد ولی شما نمی دانید دقیقا چند قطره در هر دقیقه از آن می چکد و برای تخمین زمان به شما کمک نمی کند.  اما صدای ناقوس کلیسا را که راس هر ساعت یک بار نواخته می شود، می شنوید . خنک شدن دیوار غربی زندان را بعد از غروب آفتاب می توانید حس کنید و هر شب بین ساعت 6:15 تا 6:45 شام شما داخل زندان گذاشته خواهد شد . این گونه متوجه خواهید شد که چه زمانی 9:15 خواهد بود ؟

پاسخ تست هوش را کمی پایین تر مشاهده نمایید .


پاسخ تست هوش فرار از زندان

اگر هنوز پاسخ این تست هوش را نیافته اید کمی دیگر فکر کنید : پس از این که از اینکه شام می رسد منتظر صدای ناقوس کلیسا باشید. با توجه به اینکه شام بین ساعت 6:15 و 6:45 می آید اولین ناقوس پس از آن، ساعت 7 را مشخص می کند.  درست بعد از  شنیدن ناقوس شروع به شمردن قطره های آبی که از لوله می چکد کنید تا ناقوس ساعت هشت را بشنوید . تعداد قطرات را تقسیم بر 4 کنید تا قطراتی که در زمان 15 دقیقه می چکد را به دست آورید. وقتی دوباره ناقوس کلیسا ساعت 9 صدا کرد، شروع به شمردن قطرات آب نشتی از لوله کنید تا به عدد به دست آمده از مرحله قبل برسید . هم اکنون ساعت 9:15 دقیقه شب است و شما می توانید پیام خود را به زندان کناری اطلاع دهید . امیدواریم از این تست هوش لذت برده باشید .